15 cech jakie powinien mieć dobry korepetytor, aby Twoje korepetycje zakończyły się sukcesem.

1 Posiada odpowiednią wiedzę

Mówi się, że „wiedza to potęgi klucz” i nie ma w tym przesady. Wiedza to najważniejsza cecha ze wszystkich. Na nic Twoje wysiłki włożone w naukę, jeśli Twój nauczyciel nie posiada wiedzy.
Co warto zrobić zanim rozpoczniesz? Dokładnie przejrzyj ogłoszenia korepetycje i sprawdź poniższe rady:

  • Przed umówieniem się na korepetycje uprzedź nauczyciela z jakiego materiału potrzebujesz pomocy. Możesz też zapytać czy już szkolił z takich zagadnień, ile osób i z jakimi efektami?
  • Zapytaj o wykształcenie lub tytuł naukowy. Masz prawo do tych informacji, a tytuł naukowy to dobry gwarant odpowiedniego poziomu wiedzy.
  • Ważny jest też wiek nauczyciela, jeśli np. Ty jesteś studentem i potrzebujesz korepetycje z matematyki, to niewielkie są szanse, że uczeń liceum będzie mieć większą wiedzę niż Ty.
  • Idealnie jeśli korepetytor jest z polecenia. Wtedy możesz wypytać osobę polecającą czy była zadowolona z korepetycji

2 Przez całe korepetycje potrafi przekazać wiedzę

To, że nauczyciel posiada wiedzę nie oznacza, że potrafi ją przekazać. Niestety, bez zajęć tego sprawdzić się nie uda. Dlatego zaraz po pierwszych zajęciach poświęć chwilę, aby zbadać swoje odczucia. Po pierwsze czy wszystko na korepetycjach było zrozumiałe? Po drugie czy przedmiot korepetycji wydaje mi się teraz łatwiejszy, ciekawszy? I po trzecie czy sposób nauki jest dla mnie odpowiedni?

3 Jest na bieżąco z wymaganiami egzaminacyjnymi

Jako osoba przystępująca do egzaminu zakładamy, że posiadasz najlepszą wiedzę o wymogach egzaminacyjnych. Jeszcze przed korepetycjami w trakcie rozmowy wypytaj korepetytora czy wie jak wyglądają teraz egzaminy? Jakie są wymagania? Czy zna terminy egzaminów? Jeśli korepetytor tego nie wie, to lepiej poszukać kogoś innego. Ogłoszenia korepetycje jest mnóstwo.

4 Jest praktykiem (nie tylko korepetycje)

To najczęściej dotyczy osób uczących języków. Zdarza się, że osoba oferująca np. korepetycje angielski nigdy nie była za granicą i nie używała tego języka. Oczywiście nie jest to wada skreślająca korepetytora, ale czy nie lepiej uczyć się języka z kimś, kto go praktycznie używał?

5 Podnosi swoje kwalifikacje

Kto nie idzie do przodu ten się cofa. Dotyczy to nie tylko ucznia, ale także nauczyciela. Jeśli Twój korepetytor 10 lat temu skończył studia informatyczne i od tamtej pory nie robił żadnych kursów, to wybacz ale na korepetycje informatyka poszukaj sobie innego dydaktyka.

6 Ma szeroki wachlarz metod nauczania na każde korepetycje

Dobry fachowiec posiada całą skrzynkę narzędzi, najlepiej aktualizowaną o najnowsze trendy i wymagania. Każdy z uczniów jest inny i prawdziwą sztuką jest dobranie odpowiedniego sposobu nauczania. Przed rozpoczęciem korepetycji warto zapytać o dostępne sposoby nauki. Jednak jeśli w trakcie zajęć część metod Ci nie odpowiada – przedyskutuj je z nauczycielem i zobacz jakie są możliwości zmiany.

7 Opracowując korepetycje wychodzi naprzeciw zainteresowaniom ucznia

To takie proste, a tak często pomijane. Kibic piłki nożnej szybko znajdzie wspólny język z innym kibicem, a amator dobrego jedzenia z innym amatorem. Ważne jest, aby nauczyciel albo znał się na tematach Ciebie interesujących albo miał otwarty umysł i potrafi na nie porozmawiać.

8 Rzetelnie przygotowuje materiały na korepetycje

W sklepie, u fryzjera czy w urzędzie nie lubimy bylejakości, np. niekompletnego zamówienia, błędów w umowach czy ogólnie pomyłek. Dlaczego masz się godzić na nie podczas nauki? Jeśli Twój dydaktyk często przygotowuje nierzetelne materiały, to zwróć mu na to uwagę. A w przypadku braku poprawy – poszukaj kogoś rzetelniejszego. To Ty jesteś klientem i masz prawo wymagać. Jak już pisaliśmy: ogłoszenia korepetycje jest bez liku.

9 Motywuje do pracy

Z jednej strony bez wysiłku i zaangażowania po stronie ucznia nie uda się osiągnąć zakładanych efektów. Ale z drugiej strony nauczyciel ma nie tylko przekazywać wiedzę, ale także motywować do działania. Więc jeśli Twój korepetytor nie działa na Ciebie motywująco, to istnieje ogromne ryzyko że wyrzucasz pieniądze w błoto.

10 Słucha co mówi uczeń

To Twoje korepetycje i Ty jesteś w centrum uwagi. Jeśli nauczyciel wciąż opowiada o sobie lub jeśli pyta Cię mechanicznie o te same rzeczy nie słuchając odpowiedzi, to rozważ czy właśnie nie szukasz nowego korepetytora. Jeśli tak, to znajdziesz u nas mnóstwo ogłoszenia korepetycje.

11 Organizacja i punktualność

Każdemu korepetytorowi może przydarzyć się spóźnienie czy zgubienie materiałów – wszyscy jesteśmy tylko ludźmi. Ważne jest czy nauczyciel przeprosi, a w przypadku spóźnienia jak szybko da znać o zmianie. W końcu masz swój plan dnia i swoje zajętości. Ale płacenie za korepetycje, które notorycznie rozbijają Twój plan dnia, to płacenie zdecydowanie zbyt wygórowanej ceny.

12 Kultura pracy

Uśmiech i uprzejmość nic nie kosztują, dlatego powinny być ujęte w cenie zajęć.

13 Cierpliwość

Na świecie jest zdecydowanie zbyt wielu zdolnych ludzi, którzy nigdy nie rozwinęli swoich umiejętności, bo kiedyś na ich drodze stanął nauczyciel choleryk. Ostatnie badania dowodzą, że dla osiągnięcia sukcesu wytrwałość jest ważniejsza od talentu. A wytrwałość ucznia wspiera cierpliwość nauczyciela. Nie ma osób niezdolnych matematycznie, są tylko lepsze i gorsze korepetycje matematyka.

14 Sympatyczny

Każdy nauczyciel tworzy wokół siebie specyficzną atmosferę podczas zajęć. Jeśli dobrze czujesz się w towarzystwie nauczyciela, to zwiększa to Twoje zaangażowanie w naukę podczas korepetycji.

15 Higiena osobista korepetytora

Ten punkt nie wymaga komentarza. Przecież nie płacisz za zatykanie nosa, prawda?